Jan. 11, 2023

Młodzież czeka preludium przed ligą

Kamień węgielny, a może i milowy, pod przyszłe rozgrywki zdecydowało się położyć łącznie 36 drużyny w tym 17 męskich i 19 żeńskich. W pucharze mogą brać udział studenci i studentki do lat 23 oraz uczniowie szkół ponad podstawowych (urodzeni w latach 2004-2005) zrzeszeni w Akademickim Związku Sportowym i Polskim Związku Piłki Siatkowej.

Celem Akademickiego Młodzieżowego Pucharu Polski, a w przyszłości ligi jest rozwój młodych zawodników i promocja dwutorowej kariery łączącej sport z edukacją. Wydarzenie to nie dubluje się z Akademickimi Mistrzostwami Polski, co pokazuje dopuszczenie do rozgrywek juniorów i juniorek starszych. Nie wszyscy też muszą być studentami tej samej uczelni, ale mają być zrzeszeni w jednym klubie AZS.

- Rozgrywki te są skierowane do najmłodszej grupy studentów i uczniów, którzy za chwilę trafią na studia. To jest kolejny etap szkolenia w procesie prowadzonym przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Wielu zawodników jest w Siatkarskich Ośrodkach Szkolenia. Później jest bardzo drastyczne przejście z wieku młodzieżowego do tego seniorskiego. Nie ma miejsca i czasu, żeby wejść powoli na ten dorosły poziom. Oczywiście jest wielu młodych zawodników, którzy stanowią o sile swoich zespołów, ale to zależy od indywidualnych cech i rozwoju – mówi Artur Słomka, koordynator projektu.

Pierwsze turnieje rozegrane będą w Warszawie i Wrocławiu już w weekend 13-15 stycznia. W stolicy zawody odbywać będą się w na obiektach AWF przy ul. Marymonckiej 34. Wśród zgłoszonych drużyn jest 5 ekip męski i 4 żeńskie. Wśród nich nie zabraknie AZS AWF Warszawa, których siatkarki na co dzień występuje na parkietach II ligi. W turnieju męskim zagra m.in. AZS Politechnika Warszawska. Zespół o tej nazwie jeszcze w 2017 roku grała w Plus Lidze i zobaczymy czy młodzi „inżynierowie” podbiją rozgrywki pucharowe.

O awans walczyć będą też AZS Politechnika Gdańska w turnieju kobiet i AZS UWM Olsztyn wśród mężczyzn. Początek turnieju w piątek o godzinie 14:30. Ostatni mecz w niedzielę o godzinie 16.

Natomiast w stolicy Dolnego Śląska rywalizacja odbywać będzie się w hali Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przy ul. Chełmońskiego 43. Udział biorą AZS AWF Wrocław, AZS Uniwersytetu Wrocławskiego, AZS Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, AZS AWF Poznań czy AZS PUM Szczecin. Początek zmagań w piątek o godzinie 14. Ostatni pojedynek rozegrany będzie w niedzielę o 15:45.

- Jak na szybki proces zgłoszeń to frekwencja nas cieszy, chociaż oczywiście brakuje wielu drużyn. Zdaje sobie sprawę, że niektórzy pewnie mieli jakieś znaki zapytania i jeszcze nie znali całego projektu. Wierzę, że ten sezon zero rozwieje ewentualne wątpliwości i już w kolejnym sezonie kolejne zespoły dołączą – dodaje Artur Słomka.

Do finału awansują tylko zwycięzcy strefowych eliminacji. Na najlepsze ekipy oprócz przepustek dających awans czeka voucher na sprzęt sportowy. Zdobywców i zdobywczynie Akademickiego Młodzieżowego Pucharu Polski w piłce siatkowej poznamy w dniach 27-29.01 w Lublinie.

Wszystkie mecze w rozgrywkach AMPP transmitowane będą na kanale YouTube: pasjaAZS.

Organizatorem wydarzenia Akademicki Związek Sportowy. Współorganizatorem Akademickiego Młodzieżowego Pucharu Polski jest Polski Związek Piłki Siatkowej. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Akademicki Młodzieżowy Puchar Polski w piłce siatkowej (Warszawa)

(turniej kobiet): AZS AWF Warszawa, AZS ALK Warszawa, AZS WUM Warszawa, AZS PG Gdańsk
(turniej mężczyzn): AZS AWF Warszawa, AZS MANS Warszawa, AZS PW Warszawa, AZS SGH Warszawa, AZS UWM Olsztyn

Akademicki Młodzieżowy Puchar Polski w piłce siatkowej (Wrocław)

(turniej kobiet): AZS AWF Wrocław, AWS UWr Wrocław, AZS PWr Wrocław, AZS AWF Poznań
(turniej mężczyzn) AZS AWF Poznań, AZS UPr Wrocław, AZS PWr Wrocław, AZS AWF Wrocław

Zgłoś drużynę