Jan. 27, 2023

Mistrzowski turniej wyłoni zdobywców pucharu

Z 36 drużyn które przystąpiły do rozgrywek Akademickiego Młodzieżowego Pucharu Polski pozostała już tylko najlepsza ósemka. Przez ostatnie dwa tygodnie siatkarze i siatkarki do 23 roku życia rywalizowali podczas turniejów strefowych rozgrywanych w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu i Rzeszowie. Wszędzie tam nie brakowało emocji, wyrównanych pojedynków i zwrotów akcji. Było o co walczyć, bo tylko zwycięzcy i zwyciężczynie otrzymali bilety na finały rozgrywane w Lublinie.

O tym kto zagra o złote, a kto o brązowe medale przekonamy się w sobotę 28 stycznia. W półfinałach turnieju kobiet zmierzy się AZS Politechnika Gdańska z AZS Uniwersytetem Gdańskim oraz AZS AWF Wrocław z AZS Uniwersytetem Rzeszowskim. Natomiast w drodze do finału mężczyzn zagrają AZS Politechnika Wrocławska i AZS Uniwersytet Rzeszowski, a druga para to AZS MANS Warszawa i AZS WSG Bydgoszcz. Mecze odbywać będą się w hali I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica (Aleje Racławickie 26). Początek o godzinie 10.

- Obsada finału jest bardzo mocna, bo zagrają mistrzowie oraz mistrzynie ze swoich stref. Nikt tu nie znalazł się przypadkiem. Rozgrywki stały na zróżnicowanym poziomie, ale w tej fazie nie spodziewam się łatwych meczów. Na pewno każda drużyna i każdy zawodnik będzie chciał zaprezentować się z jak najlepszej strony. Do Akademickich Mistrzostw Polski co prawda jeszcze sporo czasu, ale dla studentów to jest kolejna okazja żeby się zgrać i powalczyć o wyróżnienie dla swojego klubu i uczelni – mówi Artur Słomka, koordynator turnieju.

Rozgrywki Akademickiego Młodzieżowego Pucharu Polski są zalążkiem Akademickiej Młodzieżowej Ligi Siatkówki, która według planów ma ruszyć w tym roku. Dlatego sezon liczony jest jako „zerowy”. W stawce zabrakło kilku siatkarskich marek spod szyldu AZS, ale być może to tylko choroba wieku dziecięcego i niektórzy muszą przekonać się do tego pomysłu.

- Rozgrywki mają na celu rozeznanie potrzeb środowiska siatkarskiego na poziomie akademickim. Chcemy, żeby to było spuentowanie wszystkich projektów, które są prowadzone od klasy 4. szkoły podstawowej po Siatkarski Ośrodki Szkolne. Po maturze tylko niewielka część z tej całej rzeszy trafia do rozgrywek ligowych. Pozostali wybierają często studia i chcemy dać szansę dwutorowej ścieżki kariery. Część zawodników i zawodniczek po maturze oczywiście trafia do drużyn ligowych, ale nie zawsze mają tam miejsce do grania. Zwłaszcza, gdy zespół jest nastawiony na wysoki wynik sportowy jak np awans - mówi trener Krzysztof Felczak i dodaje.   

 - Piłka siatkowa jest sportem bardzo związanym ze środowiskiem akademickim. Być może w przyszłości dzięki takim projektom udałoby się utworzyć tak jak w USA wiele projektów na uczelniach analizujących zjawisko jakim jest siatkówka. Mam tu na myśli analizę procesu szkolenia, analizy socjologiczne, analizy finansowe i wszystkie inne które wsparłyby nas w szkoleniu młodzieży czy dorosłym sporcie - powiedział szkoleniowiec m.in AZS Politechniki Warszawskiej i aktualny wiceprezes UMKS MOS Wola.         

Wszystkie dotychczasowe spotkania rozgrywane w ramach Akademickiego Młodzieżowego Pucharu Polski miały profesjonalną oprawę. Ukoronowaniem wszystkiego będzie finał turnieju panów, który będzie transmitowany w telewizji Polsat Sport News w niedzielę o godzinie 17:30. Spotkanie rozegrane zostanie po meczu PlusLigi: LUK Lublin – BBTS Bielsko Biała w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza. Zapraszamy kibiców siatkówki do pozostania na finale. 

Natomiast spotkania o 3. miejsce w turnieju kobiet i mężczyzn odbędą się w hali I. LO im. Stanisława Staszica. Tam też rozegrany będzie mecz o złoty medal w turnieju pań i rozpocznie się on o godzinie 13. Transmisje ze wszystkich spotkań przeprowadzona będzie na kanale YT : https://www.youtube.com/@ZGAZS/streams

Organizatorem Akademickiego Młodzieżowego Pucharu Polski w piłce siatkowej jest Akademicki Związek Sportowy i Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Organizacja Środowiskowa AZS Województwa Lubelskiego. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Harmonogram:

sobota (Hala Sportowa I LO im. S. Staszica w Lublinie)
10:00 - AZS Politechnika Wrocławska - AZS Uniwersytet Rzeszowski (turniej mężczyzn)
12:15 - AZS Politechnika Gdańska - AZS Uniwersytet Gdański (turniej kobiet) 
14:15 - AZS AWF Wrocław - AZS Uniwersytet Rzeszowski (turniej kobiet)
16:45 AZS MANS Warszawa - AZS WSG Bydgoszcz

niedziela (Hala Sportowa I LO im. S. Staszica w Lublinie)
9:00 - mecz o 3. miejsce w turnieju kobiet
11:00 - mecz o 3. miejsce w turnieju mężczyzn
13:00 - finał kobiet
17:30 - finał mężczyzn (hala Globus) 

 

Zgłoś drużynę